ПОЛОЖЕННЯ ПРО ПОРЯДОК ВИКОРИСТАННЯ ШКІЛЬНИХ АВТОБУСІВ ( у новій редакції)
Додаток
до рішення 29 сесії
VIII скликання
ПОЛОЖЕННЯ
ПРО ПОРЯДОК ВИКОРИСТАННЯ ШКІЛЬНИХ АВТОБУСІВ
( у новій редакції)
1.Загальні положення
Це положення визначає порядок використання шкільних автобусів, отриманих в рамках реалізації державної цільової соціальної Програми «Шкільний автобус», затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року №31, при організації регулярних та нерегулярних безоплатних перевезень учнів та педагогічних працівників закладів відділу освіти, культури, молоді, спорту та туризму Ромоданівської селищної ради.
Положення розроблено відповідно до Конституції України «Основних засад розвитку соціальної сфери села», схвалених Указом Президента України від 20.12.2000 № 1356/2000, законів України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», «Про дорожній рух», «Про автомобільний транспорт» та Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, затверджених Постановою Кабінету міністрів України від 18.02.1997 року №176.
2. Порядок та організація перевезень
2.1. Дозволити перевезення шкільними автобусами закладів загальної середньої освіти Ромоданівської ТГ, власником яких є об’єднана територіальна громада в особі Ромоданівської селищної ради, вихованців та педагогічних працівників дошкільних закладів освіти у супроводі відповідальної особи, не змінюючи основний графік руху автобусів.
2.2. Організація перевезень дітей та педагогічних працівників закладів освіти Ромоданівської ТГ шкільними автобусами здійснюється у відповідності з діючими нормативно-правовими актами України із забезпеченням безпеки дорожнього руху, перевезень пасажирів автобусами.
2.3. Шкільний автобус є спеціальним транспортним засобом для регулярних перевезень, що здійснюються за встановленим маршрутом і розкладом, з посадкою і висадкою здобувачів освіти і педагогів на передбачених маршрутом зупинках до місць здобування освіти і додому, а також для:
- забезпечення відповідно до Основних засад розвитку соціальної сфери села, схвалених Указом Президента України від 20.12.2000 № 1356/2000 підвезення до ЗДО дітей дошкільного віку протягом календарного року;
- організації екскурсійних поїздок;
- здійснення нерегулярних перевезень учнів та педагогічних працівників до місць проведення позакласних і позашкільних заходів, заходів в ОТГ, зональних обласних виховних, культурно-масових заходів і спортивних змагань;
- забезпечення участі учасників освітнього процесу в нарадах, семінарах, конференціях, інших заходах в ОТГ та області;
- організації підвезення учасників зовнішнього незалежного оцінювання до пунктів тестування і в зворотному напрямку.
2.4. Схеми маршрутів шкільних автобусів розробляються закладами загальної середньої освіти Ромоданівської селищної ради, погоджуються начальником управління патрульної поліції в Полтавській області та затверджуються начальником відділу освіти, культури, молоді, спорту та туризму Ромоданівської селищної ради.
2.5. Використання шкільних автобусів для здійснення нерегулярних перевезень забезпечується необхідною документацією (маршрутний лист, наказ по установі, яка використовує автобус, список осіб, які перевозяться) у відповідності з діючими нормативно-правовими актами України та погоджується начальником управління патрульної поліції в Полтавській області.
2.6. Використання шкільних автобусів та автомобілів для потреб структурних підрозділів Ромоданівської селищної ради та для потреб, не передбачених цим Положенням, не під час освітнього процесу допускається лише з дозволу голови Ромоданівської селищної ради або уповноваженого органу (наказу начальника відділу освіти, культури, молоді, спорту та туризму Ромоданівської селищної ради).
3. Вимоги до перевезення організованих груп дітей автобусами
До перевезення організованих груп дітей (далі – груп дітей) відноситься одночасне перевезення групи з десяти і більше дітей, для яких замовником послуги призначається керівник, відповідальний за супроводження їх під час поїздки, а на групу з 30 і більше дітей призначається також медичний працівник.
Максимальна кількість дітей та супроводжуючих осіб при перевезенні автобусом не повинна перевищувати кількості місць для сидіння в ньому, передбачену технічною характеристикою транспортного засобу та визначену в реєстраційних документах на цей транспортний засіб.
Групи дітей повинні перевозити досвідчені водії транспортних засобів, які мають стаж керування автобусом не менше ніж п’ять років.
Порядок організації перевезення груп дітей визначається Правилами надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та іншими нормативно-правовими актами.
Перевезення організованих груп дітей
3.1. Перевезення організованих груп дітей повинно здійснюватися із забезпеченням високого рівня безпеки та надійності транспортного обслуговування.
3.2. Максимальна кількість дітей для перевезення автобусом не повинна перевищувати кількості місць для сидіння, визначеної технічною характеристикою та реєстраційними документами транспортного засобу.
3.3. Організовані групи дітей повинні перевозитися досвідченими водіями, які мають стаж керування автобусом не менше як п’ять років.
3.4. Перевезення організованих груп дітей колоною з п’яти і більше автобусів здійснюється за умови супроводу відповідними територіальними підрозділами Національної поліції.
3.5. До початку перевезення організованих груп дітей замовник і перевізник:
1) визначають маршрут перевезення організованих груп дітей, як правило, такий, за яким уже здійснюються регулярні перевезення;
2) встановлюють зупинки автобуса:
технічні – одна на перші 50 кілометрів і не менше однієї – на кожні наступні 100 кілометрів маршруту;
для відпочинку – на п’ять хвилин через кожну годину руху і на 30 хвилин – через кожні п’ять годин руху (допускається поєднання 30-хвилинного відпочинку з перервою на обід);
для приймання їжі – через три-п’ять годин руху;
для ночівлі;
3) складають схему маршруту та встановлюють розклад руху.
3.6. Перевезення організованих груп дітей здійснюють тільки у світлу пору доби і за сприятливих погодних умов.
3.7. Схема маршруту та за розкладом руху оформляються в трьох примірниках і затверджуються замовником за погодженням з перевізником та управлінням патрульної поліції в Полтавській області.
Один примірник схеми маршруту і розкладу руху видається водію, інші зберігаються у замовника та перевізника.
3.8. Замовник зобов’язаний:
до початку поїздки скласти у трьох примірниках список групи дітей;
допускати до поїздки дітей, які зазначені у списках і не мають протипоказань для далеких поїздок за станом здоров’я, що підтверджуються відповідною довідкою лікаря;
призначити для кожної групи з десяти дітей керівника, відповідального за супроводження їх під час поїздки, а для групи з 30 і більше дітей – медичного працівника та провести інструктаж з правил поведінки і техніки безпеки.
3.9. Рух колони автобусів з організованими групами дітей здійснюється відповідно до Правил дорожнього руху.
3.10. Замовник перевезень організованих груп дітей зобов’язаний забезпечити кожен автобус питною водою та засобами медичної допомоги.
3.11. Керівник групи дітей зобов’язаний:
провести бесіду з дітьми, ознайомити їх з правилами поведінки і техніки безпеки під час поїздки;
забезпечувати дотримання дітьми належного порядку під час руху (діти повинні сидіти на призначених для цього місцях), а також під час посадки (висадки) з автобуса;
забезпечувати посадку (висадку) дітей після зупинки автобуса тільки з посадкового майданчика, а в разі його відсутності – з тротуару чи узбіччя, якщо це неможливо – з крайньої смуги проїзної частини (але не з боку суміжної смуги для руху), за умови, що це безпечно і не створює перешкод іншим учасникам руху, а також справності засобів аварійної світлової сигналізації;
проходити з організованою групою дітей тільки тротуарами та пішохідними доріжками, а в разі їх відсутності – краєм проїзної частини назустріч руху транспортних засобів і тільки у світлу пору доби;
підписати після надання транспортної послуги дорожній лист, замовлення на перевезення, зазначивши відстань, час початку та закінчення роботи, а у разі зміни розкладу руху – їх причину.
3.12. У разі настання несприятливих погодних і дорожніх умов, виходу з ладу автобуса, виникнення загрози безпеки руху, а також погіршення стану здоров’я водія необхідно припинити рух з повідомленням про це перевізника, який повинен вжити заходів для доставки дітей до кінцевого пункту маршруту, зміни автобуса, водія.
Крім того, Порядок здійснення супроводжень автобусів, на яких перевозяться організовані групи дітей, службовим транспортом територіального Управління патрульної поліції визначається ЗУ «Про дорожній рух».
Відповідальність за порушення перевезення організованих груп дітей здійснюється відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення.
4. Повноваження відділу освіти, культури, молоді, спорту та туризму Ромоданівської селищної ради
Відділ освіти, культури, молоді, спорту та туризму Ромоданівської селищної ради:
1) здійснює аналіз забезпеченості освітніх закладів відділу освіти, культури, молоді, спорту та туризму Ромоданівської селищної ради автобусами за рахунок коштів державного та бюджетів ОТГ;
2) на підставі проведених заходів із оптимізації освітньої мережі та необхідності заміни автобусів, які не відповідають технічним вимогам та вичерпали встановлений нормативами термін експлуатації, організовує моніторинг потреби у забезпеченні освітніх закладів відділу освіти, культури, молоді, спорту та туризму Ромоданівської селищної ради автобусами;
3) формує рознарядку одержувачів автобусів та визначає черговість отримання автобусів;
4) забезпечує формування замовлення на поставку автобусів;
5) організовує передачу освітнім закладам відділу освіти, культури, молоді, спорту та туризму Ромоданівської селищної ради автобусів, придбаних за рахунок коштів державного та бюджетів ОТГ;
6) із залученням управління патрульної поліції в Полтавській області здійснює контроль за дотриманням вимог безпеки перевезень, в т.ч. шляхом проведення перевірок з питань організації перевезення здобувачів освіти та педагогічних працівників при розгляді звернень громадян.
5. Обов’язки керівника освітнього закладу
Керівник освітнього закладу:
1) відповідним наказом визначає відповідального за організацію перевезень і супроводжуючого з числа працівників закладу освіти, організовує їх своєчасний інструктаж і навчання;
2) інформує батьків дітей або осіб, що їх замінюють, про умови організації перевезень за маршрутом шкільного автобуса;
3) затверджує наказом списки учнів, які перевозяться, із зазначенням пунктів посадки і висадки у відповідності з паспортом маршруту;
4) забезпечує проходження шкільним автобусом передрейсового та післярейсового технічного огляду;
5) забезпечує проходження водієм шкільного автобуса передрейсового та післярейсового медичного огляду;
6) визначає місце стоянки автобуса;
7) забезпечує навчання водія шкільного автобуса з питань безпеки дорожнього руху, проведення інструктажів з питань охорони праці;
8) здійснює інші повноваження, необхідні для забезпечення дотримання вимог законодавства при здійсненні перевезення учнів та педагогічних працівників шкільним автобусом;
9) закріплює шкільний автобус за освітнім закладом з метою підвезення учнів, педагогічних працівників до ЗЗСО та дітей дошкільного віку до ЗДО за необхідними маршрутами.
6. Обсяги та джерела фінансування
Фінансування організації перевезень шкільними автобусами здійснюється за рахунок коштів бюджету ОТГ та інших джерел, не заборонених чинним законодавством України.
7. Контроль за порядком використання шкільних автобусів
Контроль за цільовим використанням шкільних автобусів, за дотриманням вимог чинного законодавства щодо організації перевезень учнів та педагогічних працівників шкільними автобусами здійснює начальник відділу освіти, культури, молоді, спорту та туризму Ромоданівської селищної ради та керівники закладів загальної середньої освіти Ромоданівської ТГ.
Секретар ради О.Б. Іванченко