Моніторинг соціального захисту в системі освіти Ромоданівської ТГ
Моніторинг соціального захисту в системі освіти Ромоданівської ТГ
- Нормативно-правові акти
Кримінально-виконавчий кодекс України
Закон України «Про освіту»
Закон України «Про загальну середню освіту»
Закон України «Про дошкільну освіту»
Закон України "Про соціальні послуги"
Закон України "Про соціальну роботу з сім'ями, дітьми та молоддю"
Закон України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії"
Закон України "Про охорону дитинства"
Закон України "Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей"
Закон України "Про молодіжні та дитячі громадські організації"
Закон України "Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні"
Закон України "Про психіатричну допомогу"
Закон України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні"
Закон України "Про основи соціального захисту бездомних осіб і безпритульних дітей"
Закон України "Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту"
Закон України "Про застосування амністії в Україні"
Закон України "Про житловий фонд соціального призначення"
Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"
Закон України "Про соціальний діалог в Україні"
Закон України "Про захист населення від інфекційних хвороб"
Закон України "Про протидію захворюванню на туберкульоз"
Закон України "Про захист персональних даних"
Закон України "Про інформацію"
Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні"
Закон України "Про місцеві державні адміністрації"
Закон України "Про волонтерську діяльність"
Керівники закладів освіти Ромоданівської громади дотримуються в своїй роботі Кодексу Законів про працю України, зокрема ст. 29 щодо обов’язків роботодавця до початку роботи працівника за трудовим договором.
Припинення трудових договорів з працівниками закладів освіти Ромоданівської ТГ відбуваються на підставі причин, зазначених в ст. 36 КЗпП України та Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», прийнятого 15.03.2022 року.
Працівники закладів освіти Ромоданівської ТГ, з якими розірвано трудовий договір з підстав, передбачених пунктом 1 частини першої статті 40 КЗпП (крім випадку ліквідації організації), пунктом 6 частини першої статті 41 цього Кодексу, протягом одного року мають право на укладення трудового договору у разі поворотного прийняття на роботу, якщо роботодавець провадить прийняття на роботу працівників аналогічної кваліфікації.
Переважне право на укладення трудового договору у разі поворотного прийняття на роботу надається особам, зазначеним у статті 42 цього Кодексу, та в інших випадках, передбачених колективним договором.
Розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця без попередньої згоди виборного органу первинної профспілкової організації (профспілкового представника) в закладах освіти Ромоданівської ТГ відбувається за потреби згідно ст.43, п.1 КЗпП України.
Директори закладів освіти Ромоданівської ТГ проводять зі звільненими працівниками повний розрахунок, виплатити всіх сум, що їм належать; у разі невиконання зазначеного обов'язку до них застосовується відповідальність, передбачена статтею 117 КЗпП України.
Згідно зі статтею 47 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП України) бухгалтерія відділу ОКМСТ видає у день звільнення:
- копію наказу про звільнення,
- письмове повідомлення про нараховані та виплачені йому суми при звільненні,
- проводить розрахунок у строки, визначені статтею КЗпП України.
Адміністрації закладів освіти Ромоданівської ТГ на вимогу працівника
вносять належні записи про звільнення до трудової книжки.
Право працівника на щорічні основну та додаткові відпустки повної тривалості у перший рік роботи настає після закінчення шести місяців безперервної роботи в організації. Обчислення стажу роботи, що дає право на щорічну відпустку відбувається згідно статті 82 КЗпП України.
Згідно з частиною 1 статті 116 КЗпП України, при звільненні працівника в закладах освіти Ромоданівської ТГ виплата всіх сум, що належать йому від організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми виплачуються не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, відділ ОКМСТ Ромоданівської СР письмово повідомляє працівника перед виплатою зазначених сум.
Відповідно до частини першої статті 119 КЗпП на час виконання державних або громадських обов'язків, якщо за чинним законодавством України ці обов'язки можуть здійснюватися у робочий час, працівникам закладів освіти Ромоданівської ТГ гарантується збереження місця роботи (посади) і середнього заробітку.
Відповідно до Закону України «Про відпустки», щорічна основна відпустка працівникам закладів освіти Ромоданівської ТГ надається тривалістю не менш як 24 календарних дні за відпрацьований робочий рік, який відлічується з дня укладення трудового договору, в залежності від посади.
Педагогічним працівникам закладів загальної середньої освіти громади надається щорічна основна відпустка тривалістю до 56 календарних днів у порядку, затверджуваному постановою Кабінетом Міністрів України від 14 квітня 1997 р. N 346.
Згідно Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» у період дії воєнного стану надання працівнику щорічної основної відпустки за рішенням роботодавця може бути обмежено тривалістю 24 календарні дні за поточний робочий рік. За необхідності такі рішення обговорювалися на засіданнях педагогічних рад або зборах трудових колективів. До кінця календарного року кожному працівнику закладів освіти Ромоданівської ТГ була надана решта відпустки.
У разі звільнення працівника у період дії воєнного стану йому виплачується грошова компенсація відповідно до статті 24 Закону України «Про відпустки».
У період дії воєнного стану роботодавець може відмовити працівнику у наданні будь-якого виду відпусток (крім відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку), якщо такий працівник залучений до виконання робіт на об'єктах критичної інфраструктури.
Протягом періоду дії воєнного стану роботодавець на прохання працівника може надавати йому відпустку без збереження заробітної плати без обмеження строку, встановленого частиною першою статті 26 Закону України «Про відпустки».
У період дії воєнного стану роботодавець за заявою працівника, який виїхав за межі території України або набув статусу внутрішньо переміщеної особи, в обов'язковому порядку надає йому відпустку без збереження заробітної плати тривалістю, визначеною у заяві, але не більше 90 календарних днів, без зарахування часу перебування у відпустці до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку, передбаченого пунктом 4 частини першої статті 9 Закону України «Про відпустки».
Водночас на період дії воєнного стану не діє вимога для роботодавця, визначена у ч. 2 ст. 12 Закону про відпустки: «Невикористану частину щорічної відпустки має бути надано працівнику, як правило, до кінця робочого року, але не пізніше 12 місяців після закінчення робочого року, за який надається відпустка».
За загальним правилом під час визначення тривалості щорічних відпусток святкові та неробочі дні, указані у ст. 73 КЗпП, врахуванню не підлягають (ст. 5 Закону про відпустки). Однак, відповідно до ч. 6 ст. 6 Закону № 2136, у період дії воєнного стану для обрахунку тривалості щорічних відпусток вище згадана норма не застосовується.
Призупинення дії трудового договору в закладах освіти Ромоданівської громади відбувається згідно Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», прийнятого 15.03.2022 року.
Згідно зі статтею 2 Закону України “Про відпустки” право на відпустки в закладах освіти Ромоданівської ТГ забезпечується: гарантованим наданням відпустки визначеної тривалості із збереженням на її період місця роботи (посади), заробітної плати (допомоги) у випадках, передбачених цим Законом; забороною заміни відпустки грошовою компенсацією, крім випадків, передбачених статтею 24 цього Закону. На підставі статті 24 Закону України “Про відпустки”, у разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі не використані ним дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи.
В кожному закладі освіти Ромоданівської ТГ є профспілка працівників освіти, яка співпрацює з профспілковим комітетом відділу ОКМСТ Ромоданівської ТГ. В свою чергу профспілковий комітет відділу ОКМСТ Ромоданівської селищної ради підпорядковується територіальній організації Профспілки працівників освіти і науки України у Великосоричинській сільській, Комишнянській та Ромоданівській селищних ТГ.
В умовах воєнного стану адміністрації закладів освіти Ромоданівської ТГ дотримуються Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо державних гарантій в умовах воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану», згідно з яким Закон України «Про освіту» доповнено статтею 57-1, якою встановлено державні гарантії працівникам закладів освіти та здобувачам освіти в умовах воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану.
Важливим у роботі закладів освіти Ромоданівської ТГ є соціальний захист вразливих груп учнівської молоді, яка здобуває освіту у закладах освіти Ромоданівської ТГ. Адже завданням освіти на сучасному етапі є формування такої особистості, яка буде впевнено почуватися у будь-якому колективі, вірити у власні можливості, знаходити спільну мову з різними людьми. До таких категорій відносяться: діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, діти з малозабезпечених (соціально неспроможних) родин, діти, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС, діти-інваліди, діти, батьки яких загинули під час виконання службових обов’язків, діти-напівсироти, діти з багатодітних родин.
Основні напрямки роботи з такими категоріями учнів:
- здійснювати посередництво між освітніми установами, сім’єю, громадськістю;
- організовувати їх взаємодію з метою створення умов для всебічного розвитку вихованців;
- сприяти подоланню особистісних, міжособистісних, внутрішньо сімейних конфліктів, надавати потрібну консультативну, психолого-педагогічну допомогу дітям, які потребують піклування;
- залучати до культурно-освітньої, профілактично-виховної, спортивнооздоровчої, творчої роботи тощо;
- сприяти виявленню здібностей, обдарувань, розкриттю талантів; дбати про професійне самовизначення та соціальну адаптацію учнівської молоді;
- матеріальна допомога.
В кожному закладі освіти Ромоданівської ТГ є соціальний паспорт, в якому реєструються дані категорії вихованців. Спільний соціальний паспорт дітей, які потребують піклування є в відділі ОКМСТ, зроблений на основі зведення даних по закладах.