ПРОГРАМА ЦИФРОВОГО РОЗВИТКУ НА 2023 – 2027 РОКИ
ПРОГРАМА ЦИФРОВОГО РОЗВИТКУ НА 2023 – 2027 РОКИ
1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
1.1. Програма цифрового розвитку відділу освіти, культури, молоді, спорту та туризму Ромоданівської селищної ради (далі - Відділ) та закладів освіти та культури Ромоданівської селищної ради на 2023-2027 роки (далі - Програма) розроблена відповідно до Конституції України, законів України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», «Про дошкільну освіту», «Про культуру», «Про Концепцію Національної програми інформатизації», «Про доступ до публічної інформації», Постанови Кабінету Міністрів України від 30.01.2019 №56 «Деякі питання цифрового розвитку», постанови КМУ №1255 від 02.12.2021 року, якою затверджено Положення про програмно- апаратний комплекс «Автоматизований інформаційний комплекс освітнього менеджменту» та інших нормативно-правових документів.
1.2. Програму розроблено в зв'язку із необхідністю забезпечити перехід до електронного документообігу (звітність, комунікація, сповіщення, опитування та інше), оптимізації освітніх процесів у сфері дошкільної, загальної середньої, позашкільної освіти та роботи відділу освіти, культури, молоді, спорту та туризму Ромоданівської селищної ради (далі - Відділ). Це дасть змогу суттєво підвищити достовірність статистичної та адміністративної інформації, покращити якість управлінських рішень, забезпечить передумови для відмови від паперових документів. Завдяки цій програмі ми зможемо забезпечити електронний документообіг у закладах освіти та культури Ромоданівської громади , цифровізувати процес зарахування, відрахування та переведення учнів та реалізувати багато інших проектів, що спростить роботу освітян та працівників культури.
1.3. Програма спрямована на реалізацію політики впровадження інформатизації, цифровізації, цифрового розвитку, цифрових інновацій, електронного урядування, електронної демократії, створення ефективних механізмів управління з використанням сучасних інформаційно-комунікаційних технологій і передбачає: · створення електронних інформаційних ресурсів Відділу та закладів Ромоданівської селищної ради; · зміну принципів управління Відділу, взаємодію закладів Ромоданівської селищної ради між собою; · забезпечення відкритого діалогу між керівниками різних рівнів та працівниками закладів Ромоданівської селищної ради; · створення сприятливих умов для освітньої діяльності; · визначення основних принципів розвитку інформаційно-комунікаційних технологій; · запровадження електронних послуг (сервісів); ·підвищення ефективності управління освітнім процесом; · сприяння створенню безпечних та комфортних умов навчання та виховання здобувачів освіти.
1.4. Основні терміни та поняття: · інформатизація - сукупність взаємопов'язаних організаційних, правових, політичних, соціально-економічних, науково-технічних, виробничих процесів, що спрямовані на створення умов для задоволення інформаційних потреб громадян та суспільства на основі створення, розвитку і використання інформаційних систем, мереж, ресурсів та інформаційних технологій, які побудовані на основі застосування сучасної обчислювальної та комунікаційної техніки; · інформаційний ресурс - сукупність документів у інформаційних системах (бібліотеках, архівах, банках даних закладів освіти тощо); ·цифровізація – це насичення фізичного світу електронно-цифровими пристроями, засобами, системами та налагодження електронно-комунікаційного обміну між ними, що фактично уможливлює інтегральну взаємодію віртуального та фізичного, тобто створює кіберфізичний простір; · електронне урядування - форма організації державного управління, яка сприяє підвищенню ефективності, відкритості та прозорості діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування з використанням інформаційно-телекомунікаційних технологій для формування нового типу держави, орієнтованої на задоволення потреб громадян; · електронна демократія - форма суспільних відносин, за якої громадяни та організації залучаються до державотворення та державного управління, а також до місцевого самоврядування шляхом широкого застосування інформаційно-комунікаційних технологій в демократичних процесах, що дає змогу: посилити участь, ініціативність та залучення громадян на загальнодержавному, регіональному та місцевому рівні до публічного життя; поліпшити прозорість процесу прийняття рішень, а також підзвітність демократичних інститутів; поліпшити зворотну реакцію суб’єктів владних повноважень на звернення громадян; сприяти публічним дискусіям та привертати увагу громадян до процесу прийняття рішень; · інструменти електронної демократії - засоби для забезпечення формування та реалізації державної політики ( в тому числі в сфері освіти), розвитку самоврядування шляхом використання інформаційно-комунікаційних технологій в демократичних процесах.
2.ПЕРЕДУМОВИ ТА ОПИС ІСНУЮЧОЇ СИТУАЦІЇ
За останні роки цифрові технології стрімко увійшли у всі сфери життя: від взаємодії між людьми до промислових виробництв. Швидко відбувається перехід діяльності з реального світу у світ віртуальний (онлайн). Людство уперше переживає пандемію в умовах практично миттєвого поширення інформації. Тому важливим завданням на найближчі роки є розвиток власних цифрових технологій та інновацій, їх широке використання для вдосконалення роботи Відділу та закладів освіти і культури Ромоданівської селищної ради, надання публічних послуг та високий рівень комунікації.
Відділ успішно впроваджує новітні інформаційні технології в свою діяльність та розвиває електронну демократію. Так, на сьогоднішній день ми працюємо з такими цифровими платформами в освіті як ІСУО (ДІСО), АІКОМ, ЄДБО, Education, впроваджуємо навчання з використанням дистанційних форм.
Здійснюються роботи по впровадженню системи електронного документообігу та системи управління бухгалтерським обліком. На даний час в бухгалтерії Відділу використовуються наступні бухгалтерські програми: «Місцеві бюджети логіка», «Медок», «СДО казначейство», «Є - звітність», «Є - Дата», «Дебет плюс». Впровадження даних систем буде продовжено в рамках реалізації Програми. Відділ та заклади Ромоданівської громади, що підпорядковуються Відділу підключені до таких мереж: ТОВ «Аватор центр», «Five group», “Homenet”. В приміщенні Відділу запущена серверна, в якій знаходяться сервера, серверне комутаційне обладнання, зберігаються, обробляються інформаційні системи та вебресурси. Технічна підтримка та функціонування існуючих інформаційно-телекомунікаційних систем мають бути забезпечені цілодобово (24/7). Ще багато процесів діяльності Відділу та закладів освіти і культури Ромоданівської селищної ради потребують цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації. Важливим завданням залишається придбання обладнання для забезпечення діяльності. В частині освітніх закладів Ромоданівської громади встановлена система відеоспостереження, пожежної сигналізації, охоронна система оповіщення.
3. МЕТА, ЦІЛІ ТА ЗАВДАННЯ ПРОГРАМИ
3.1 Основною метою Програми є забезпечення реалізації державної та формування місцевої політики у сфері електронного урядування та електронної демократії, розвитку інформаційного суспільства, цифрових навичок та цифрових прав громадян, відкритих даних, розвитку місцевих електронних інформаційних ресурсів та сучасних інформаційних технологій, ефективного прийняття управлінських рішень та забезпечення освітнього процесу.
3.2. Впровадження цифрового розвитку передбачає створення якісно нових форм організації діяльності Відділу, його взаємодію з закладами освіти, культури через забезпечення прозорості, підзвітності, швидкості та ефективності у наданні послуг, використання інформаційно-комунікаційних технологій та створення можливостей для посилення впливу суспільства на прийняття рішень з використанням можливостей інтернет.
3.3. Розробка Програми здійснювалася з урахуванням сучасних світових тенденцій в інформаційних технологіях, а також відповідно до потреб і можливостей громади. При розробці Програми ставилися наступні цілі: · дотримання принципів відкритості та підзвітності Відділу та закладів освіти і культури Ромоданівської громади; ·посилити вплив інформатизації та інформаційних технологій на вирішення питань, які стоять перед Відділом та закладами освіти і культури Ромоданівської громади; · визначити основну мету, принципи і обрати пріоритетні напрямки цифрового розвитку на 2023-2028 роки; · сформувати основні завдання по пріоритетних напрямках інформатизації; · визначити напрямки організаційного та ресурсного забезпечення виконання основних заходів реалізації Програми і вплив результатів від її реалізації.
3.4. Основними завданнями Програми є: ·підтримка та забезпечення розвитку офіційних сайтів, порталів відкритих даних, внутрішніх порталів та галузевих сайтів Відділу та закладів освіти і культури Ромоданівської громади; · відкритість та доступність інформації про діяльність Відділу та закладів освіти і культури Ромоданівської громади; належний доступ до нормативних актів, розвиток електронної демократії; · впровадження єдиної інформаційної системи Відділу, розвиток електронних публічних послуг та сервісів, підключення до системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів; · запровадження електронного документообігу, інформаційних систем обліку та управління Відділом та закладами освіти і культури Ромоданівської громади; ·поліпшення внутрішньої роботи працівників Відділу та підпорядкованих установ через модернізацію технічного оснащення та створення умов для використання інформаційних технологій для внутрішньої роботи (доступ на всіх робочих місцях до мережі інтернет, електронної пошти, мережевих програмних комплексів тощо); ·підвищення рівня цифрової грамотності працівників Відділу та закладів освіти і культури Ромоданівської громади.
4. ОЧІКУВАНІ РЕЗУЛЬТАТИ РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОГРАМИ
4.1 Прийняття Програми дозволить забезпечити подальший розвиток інформаційних технологій Відділу та закладів освіти і культури Ромоданівської громади.
4.2. Очікувані результати реалізації Програми: · політика цифрового розвитку реалізується на засадах відкритості, прозорості, багаторазовості використання, технологічної нейтральності, інтероперабельності, безпечності, інклюзивності та доступності; · створення інформаційних систем, сайтів, порталів; · покращення якості надання освітніх та культурних послуг, обмін даними для забезпечення електронних послуг та підключення до загальнодержавних інформаційних систем; · формування та розвиток відкритих даних; · функціонування та розвиток інформаційно-телекомунікаційних систем як бази для цифрового розвитку; · високий рівень цифрової грамотності; · впровадження інноваційних проєктів за ініціативами;
4.3. Розвинута інформаційна інфраструктура, наявність оперативної і достовірної інформації слугуватиме для: ·побудови інформаційного суспільства та впровадження електронної співпраці в Відділі та закладах освіти і культури Ромоданівської громади.
4.4. Уможливлення отримання доступу до всіх державних інформаційних освітніх, спортивних, туристичних та культурних сервісів та полегшення отримання зведених деперсоналізованих даних для формування в автоматичному режимі звітності, необхідної для Державної служби статистики України.
4.5. Розвиток безкоштовного державного електронного щоденника та журналу, розгортання єдиної системи авторизації для державних освітніх, культурних, спортивних, туристичних, молодіжних сервісів, підключення альтернативних програмних рішень ринку освітніх інформаційних послуг до центральної бази даних з використанням АРІ ПАК «АІКОМ» тощо.
4.6. Забезпечення базової цифровізації системи загальної середньої за допомогою створення нових можливостей безперервної взаємодії та ефективної співпраці між чотирма групами учасників освітнього процесу: адміністрація, вчителі, учні, батьки.
5. КЛЮЧОВІ ІНДИКАТОРИ РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОГРАМИ
5.1 Успішність реалізації заходів Програми відображатиметься наступними ключовими індикаторами: ·функціонуючий оновлений сайт Відділу та закладів освіти і культури Ромоданівської громади і кількість їх відвідувань; · кількість приміщень підключених до корпоративної мережі передачі даних; · кількість опублікованих наборів відкритих даних; · кількість електронних послуг та сервісів; · кількість впроваджених електронних сервісів; · кількість камер відеоспостереження; · кількість інформаційно-освітніх заходів.
6. ОБҐРУНТУВАННЯ ШЛЯХІВ І ЗАСОБІВ РОЗВ’ЯЗАННЯ ПРОБЛЕМИ
6.1. Організація виконання та координація діяльності щодо реалізації Програми здійснюється відповідальними Відділу та закладів освіти і культури Ромоданівської громади;
6.2. Контроль за виконанням Програми здійснюється начальником Відділу та закладів освіти і культури Ромоданівської громади;
6.3. За необхідності, заходи Програми можуть бути скориговані з урахуванням потреб, соціально-економічних та фінансових можливостей бюджету. Для реалізації основних заходів Програми можуть прийматись додаткові цільові програми.
6.4. Реалізація заходів Програми здійснюється виконавцями, а у разі необхідності шляхом прийняття рішення виконавчого комітету Ромоданівської селищної ради.
ОСНОВНІ ЗАХОДИ РЕАЛІЗАЦІЇ ПОГРАМИ
|
Перелік заходів програми |
Термін виконання |
Відповідальні |
1. |
Підтримка та забезпечення розвитку офіційних сайтів Відділу та закладів освіти, культури Ромоданівської громади. |
2023-2027 роки |
Начальник Відділу, керівники закладів |
2. |
Підключення інформаційних ресурсів Відділу та закладів освіти, культури Ромоданівської громади до системи державних електронних інформаційних ресурсів. |
2023-2027 роки |
Відповідальні особи |
3. |
Підтримка та забезпечення цифровізації менеджменту Відділу та закладів освіти Ромоданівської громади (освітні портали). |
2023-2027 роки |
Головні спеціалісти Відділу, керівники закладів |
4. |
Внесення змін у існуючі та прийняття нових необхідних методичних та нормативних документів, які будуть необхідні для реалізації програми. |
2023-2027 роки |
Головні спеціалісти Відділу, керівники закладів |
5. |
Організація конкурсів, інформаційно – освітніх проектів з цифрової грамотності, підтримка та реалізація інноваційних ІТ ініціатив. |
2023-2027 роки |
Головні спеціалісти Відділу, керівники закладів |
6. |
Придбання комп’ютерного обладнання для забезпечення діяльності Відділу та закладів освіти, культури Ромоданівської громади. |
2023-2027 роки |
Начальник Відділу, керівники закладів |
7. |
Розвиток та підтримка серверної та мережевої інфраструктури. Функціонування волоконно – оптичної лінії зв’язку для забезпечення безперебійного швидкісного та захищеного зв’язку між Відділом та закладами освіти, культури Ромоданівської громади. |
2023-2027 роки |
Начальник Відділу, керівники закладів |
8. |
Забезпечення належного рівня інформаційної безпеки. |
2023-2027 роки |
Начальник Відділу, керівники закладів |
9. |
Придбання серверного обладнання та комплектів обладнання системи відеоспостереження для забезпечення відеоконтролю та відеоспостереження Відділу та закладів освіти, культури Ромоданівської громади. |
2023-2027 роки |
Начальник Відділу, керівники закладів |
10. |
Забезпечення функціонування та обслуговування системи відеоспостереження (послуги інтернет, придбання товарів і послуг для поточного утримання та ремонту). |
2023-2027 роки |
Начальник Відділу, керівники закладів |
11. |
Впровадження електронних щоденників та журналів в закладах загальної середньої освіти Ромоданівської громади. |
2023 рік |
Головні спеціалісти Відділу, керівники закладів |
12. |
Дебюрократизація процесів управління. |
2023-2027 роки |
Начальник Відділу, керівники закладів |
13. |
Використання інформаційно- телекомунікаційних систем. |
2023-2027 роки |
Начальник Відділу, керівники закладів |
14. |
Використання цифрових технологій для викладання та навчання в закладах загальної середньої освіти Ромоданівської громади. |
2023-2027 роки |
Головні спеціалісти Відділу, керівники закладів |
15. |
Сприяння розвитку цифрових навичок та компетентностей. |
2023-2027 роки |
Головні спеціалісти Відділу, керівники закладів |
16. |
Сприяння розвитку високопродуктивної цифрової екосистеми освіти та культури, спорту, туризму, молодіжної політики: • інфраструктуру, підключення та цифрове обладнання; • ефективне планування та розвиток цифрового потенціалу, разом із сучасними організайційними можливостями; • компетентні та впевнені в цифровому відношенні вчителі та освітній персонал; • високоякісний навчальний контент, зручні інструменти та безпечні платформи. |
2023-2027 роки |
Головні спеціалісти Відділу, керівники закладів |
17. |
Підвищення цифрових навичок та компетенцій для цифрової трансформації,що передбачає: • базові цифрові навички та компетенції з раннього віку; • цифрова грамотність, зокрема боротьба з дезінформацією; • комп’ютерна освіта; • добре знання та розуміння технологій штучного інтелекту (ШІ); • просунуті цифрові навички, збільшення ІТ спеціалістів в Відділі та закладах освіти, культури Ромоданівської громади. |
2023-2027 роки |
Начальник Відділу, керівники закладів |
18. |
Забезпечення надійної інфраструктури, ключовими елементами якої є високошвидкісне підключення до інтернету та пристрої, доступні працівникам Відділу та закладів освіти, культури Ромоданівської громади за їхньою потребою; високоякісний навчальний контент, зручні інструменти та безпечні платформи, які дотримуються правил цифрової конфіденційності та етичних стандартів; а також професійний розвиток для викладачів і керівників освітніх закладів, працівників закладів культури. |
2023-2027 роки |
Начальник Відділу, керівники закладів |
19. |
Забезпечення цифрової компетенції та навичок для вчителів, які уможливлюють ефективно та творчо використовувати цифрові технології для залучення та мотивації своїх учнів, підтримки їх у набутті цифрових навичок, забезпеченні рівного доступу до цифрових інструментів та платформи для всіх учнів, вдосконалення викладання, навчання й оцінювання тощо. |
2023-2027 роки |
Головні спеціалісти Відділу, керівники закладів |
20. |
Оцінювання та підходи до оцінювання в закладах загальної середньої освіти Ромоданівської громади з використанням цифрових технологій, що надають нові можливості для саморефлексії, зворотного зв’язку, а також оцінки педагогічного колективу та освітньої установи. |
2023-2027 роки |
Головні спеціалісти Відділу, керівники закладів |